ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧА УСТАНОВКА
ДЛЯ ПЕРЕРОБКИ ВІДХОДІВ КАБЕЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА
Автори: Франчук В.П., доктор техн. наук, Федоскін В.О., к.т.н., Плахотнік В.В., к.т.н.
Спрямованість проекту: розробка малогабаритної технологічної лінії для переробки відходів кабельного виробництва.
Сфера застосування: відділення мідної або алюмінієвої струмонесучої жили від ізоляційного покриття кабелю та провідників струму, переробка зношеного кабелю підприємств (шахт, кар'єрів, металургійних заводів, залізн. транспорту й т.ін.).
Короткий опис: установка містить у собі гільйотину, охолоджувальну камеру, вібраційну щокову дробарку, віброгрохот. Матеріал, що переробляється, надходить в охолоджувальну камеру, де в рідкому азоті прохолоджується до температури крихкості та подається у вібраційну щокову дробарку. Під дією високочастотного ударного навантаження здійснюється знімання ізоляційного покриття з наступним відділенням його на віброгрохоті від струмонесучої жили.
Основні техніко-економічні характеристики: продуктивність установки - до 1000 кг/ч по вихідному живленню, засміченість мідного лома – 0, 1-0,4%, засміченість ПВХ – 0%, витрата рідкого азоту – 0,5 т на 1 т готового продукту, займана площа – 100 м2. настановна потужність двигунів – 16 кВт.
Рівень конкурентоспроможності: розробка не має аналогів в Україні, захищена патентом України.
Вплив на навколишнє природне середовище: обладнання, що розроблено, забезпечує виконання відповідних екологічних норм на експлуатацію промислових установок.
Вартість: на договірній основі
Термін реалізації та окупність: залежить від рівня реалізації продукції
Технологічна схема лінії переробки кабелю
Доповнення
На базі НТУ ДП було розроблено та виготовлено і випробувано на виробничих площах ПЗЦУ "Вторцвітмет" дослідно-промислову установку з переробці відходів кабельного виробництва.
Схема ланцюга апаратів представлена на рисунку. Склад устаткування також приведений на цьому рисунку.
Габаритні розміри установки (без урахування ножиць) :
§ довжина, м – 5,00;
§ ширина, м – 2,8;
§ висота, м – 2,8.
Маса установки – 3 000 кг.
Установочна потужність двигунів – 16 кВт.
Продуктивність 800 – 1000 кг/год.
Як початкова сировина використовувався одножильний кабель типу ВРГ перерізом 960 мм2, що було порізано на шматки завдовжки 300-500 мм Охолодження робилося рідким азотом, витрата якого склала 0,5 тони на 1 тону готового продукту. Готовим продуктом була очищена мідна жила і подрібнене до 5-10 мм ізоляційне покриття.
Засміченість мідного лому (електротехнічна мідь) склала 0,1 - 0,4%.
Засміченість гуми склала 0%.
Засміченість ПВХ склала 0%.
Орієнтовна вартість установки - $40 000, у тому числі: ножиці - $5 000, живильник-охолоджувач, дробарка - $15 000, грохот-роздільник - $4 000, допоміжне устаткування - $9 000, коригування технічної документації проекту - $4 000.
Передбачувані замовники (вони ж і інвестори) - ДЕВЗ, шахти (вугільні об'єднання), ГЗК, Бердянський кабельний завод. Вигода - здавати в металобрухт чисту електротехнічну мідь замість сміття, що отримується після спалювання кабелю.
Проведені лабораторні дослідження показали, що ця лінія може з успіхом застосовуватися при переробці гумотехнічних виробів. Замовники: Дніпропетровський шинний завод, багато фірм, пов'язаних з виготовленням гумотехнічних виробів. Є споживачі гумової крихти.
Інвестори: ДШЗ і окремі фірми готові взяти участь у виготовленні лінії переробки, лінію по переробці можна організувати і на полігоні НТУ ДП.
Існує потреба і були пропозиції щодо організації лінії по переробці транспортерної стрічки (зокрема ГЗК, Криворіжсталь - нині Металстил).