Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу

САПРОПЕЛЬ ЯК ПЕРСПЕКТИВНИЙ ВИД СИРОВИНИ
ДЛЯ ІНТЕНСИФІКАЦІЇ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА

Автори: Франчук В.П., д.т.н., Зіборов А.П., к.т.н., Заболотний К.С., д.т.н., Шепель Т.В., к.т.н., Шевченко О. Є., к.т.н.

Спрямованість проекту: Розробка технології та устаткування для підводної добичі сапропелю.

Сфера застосування: Виробництво добрив, будівництво, виробництві лаків і фарб, приготуванні гідроізоляційних мастик (як емульгатор), в якості сорбентів у складі матеріалів для побутової хімії; у медицині; при приготуванні косметичних кремів і в ін. сферах.

Короткий опис: Дослідження Національної академії аграрних наук України показали, що використання органо-мінеральних сумішей на основі морських сапропелів дає можливість зменшити вагову дозу вносимих добрив в 17 разів, а врожайність культур підвищити на 20-30 %. При цьому вартість сапропелевих осадів при циклічній технології здобичі механічним способом, яка може бути використана в теперішній час, складає близько $ 100-150 за тону з транспортуванням до берегової бази і може бути значно понижена з впровадженням безперервної технології здобичі. Запаси сапропелевих осадів для усього басейну Чорного моря складають 3,2•1011 м3, а для економічної зони України 8,8•109 м3. В досяжній перспективі вони займають перше місце як альтернатива хімічним добривам.

Основні техніко-економічні характеристики: Розроблено устаткування суднового базування для циклічної дрібномасштабної здобичі сапропелю продуктивністю 1 − 1,5 тони вологих осадів за цикл (приблизно 0,75 м3/год. при глибині ведення робіт до 2200 м) з перспективою подальшого збільшення продуктивності до 13-15 тон за цикл..

Рівень конкурентоспроможності: Конструктивні і технологічні розробки потребують проведення патентних досліджень.

Вплив на навколишнє природне середовище: обладнання, що розроблено, забезпечує виконання відповідних екологічних норм на експлуатацію промислових установок.

Вартість: Буде розрахована.

Термін реалізації та окупність: Залежить від попиту на продукцію і об’єми фінансування.

Доповнення

Морський сапропель відносять до нетрадиційних видів ресурсів, оскільки доки ще немає практики його промислового освоєння і використання в народному господарстві.

За попередніми розрахунками при використанні канатно-ковшової технології з експлуатаційною продуктивністю комплексу здобичі близько 1 млн. т мокрої сировини на рік основні розміри судна з технологічним устаткуванням вагою 1800-2000 т, продуктивністю до 300 м3/годину складають: довжина 186 м, ширина 21,1 м, осідання 8,8 м при орієнтовній водотоннажності 24000 т. Орієнтовна вартість здобич комплекс 20-25 млн. $US.

До складу комплексу входить грунтозабірний пристрій для відбору до 1 м3 донних опадів за цикл (пропонується три варіанти грунтозабірних пристроїв, залежно від параметрів штатного вантажопідйомного устаткування судна і вимог до ведення пробоотборных робіт), геологічна трубка для відбору керна технологічного шару умовно непорушеної структури і глибоководна лебідка з багатошаровою навивкой каната на барабан (рисунок). В порівнянні з аналогами це устаткування є більше щадним до довкілля, оскільки виключає вимивання гірської маси при підйомі в товщі води на палубу судна, має велику продуктивність і здатне забезпечити дослідників необхідною кількістю матеріалу.

Устаткування для комплексних геологічних досліджень глибоководних опадів

1 - грунтозабірний пристрій; 2 - геологічна трубка; 3 - глибоководна лебідка; 4 - перевантажувальний портал

 Устаткування для комплексних геологічних досліджень глибоководних опадів

Освоєння глибоководного родовища повинне здійснюватися поетапно з поступовим удосконаленням технічних засобів і технології здобичі і переробки, з плавним нарощуванням продуктивності морського гірського підприємства.

Зневоднення здобутого матеріалу гірської маси передбачається здійснювати механічним способом безпосередньо на судні. Для цього можуть застосовуватися шнекові зневоднювачі з можливістю, при необхідності, брикетування матеріалу. Попередній аналіз показав, що сапропелеві опади при їх застосуванні в народному господарстві не потребують знесолювання, тому зневоднений до вологості 15-35 % матеріал після розфасовки зразу може бути доставлений кінцевому споживачеві. У Національному технічному університеті «Дніпровська політехніка» спільно з Відділенням морської геології і осадового рудоутворення Національної академії наук України займались розробками забортного устаткування для проведення комплексних конструктивних і технологічних досліджень на судні типу «Профессор Водяницкий».

Розроблялось устаткування суднового базування, що призначене для циклічної дрібномасштабної здобичі сапропелевих опадів продуктивністю 1-1,5 тони вологих опадів за цикл (приблизно 0,75 м3/год. при глибині ведення робіт до 2200 м) з перспективою подальшого збільшення продуктивності до 13-15 тон за цикл.

Реалізація проекту з освоєння сапропелевих осадів Чорного моря неможлива без відповідної урядової підтримки. Більше того, створення морського гірського підприємства є дуже витратним і вимагає об'єднання зусиль декількох держав.

На сьогодні Україною і Болгарією робляться кроки із створення Міжнародного консорціуму «Сапротех». Усі правові аспекти ведення робіт здобичі в Чорному морі після узгодження з Організацією чорноморського економічного співробітництва мають бути врегульовані Радою міжнародного органу з морського дна.



Сервіси

Розклад

Соціальні мережі

Facebook
YouTube

Інформаційне партнерство

Прес-центр
Закон про вищу освіту
© 2006-2024 Інформація про сайт